NEWSLETTER ODEBÍRAT
Služby

E-shopy a elektronické služby - OSS

One stop shop, neboli jedno správní místo, je elektronická platforma, díky které budete DPH do všech zemí odvádět pouze přes tento jeden přístupový bod. Nemusíte se registrovat k DPH v ostatních členských státech EU. Jediným finančním úřadem, se kterým budete komunikovat, je Finanční úřad pro Jihomoravský Kraj, Územní pracoviště Brno I.

OSS - One stop shop

Kdo může OSS využít?

  • Poskytovatelé přeshraničních služeb spotřebitelům v EU
  • E-shopy (prodejci zboží na dálku) odesílající zboží zákazníkům v EU
  • Provozovatelé internetových tržišť

Je to povinné?

Není, ale po registraci do OSS odpadá povinnost registrovat se k DPH a odvádět podle místní legislativy v jiných členských státech EU. Pokud se neregistrujete do OSS a cena odeslaného zboží překročí v rámci EU 10 000 EUR, bude se muset odvádět DPH v jednotlivých státech po zvláštní registraci.

Co je důležité před registrací OSS?

Před registrací byste se měli zamyslet, jaký typ e-commerce provozujete. OSS má totiž 3 různé režimy a pro každý z nich je nutná samostatná registrace:

  • Režim EU určený pro e-shopy (přeshraniční prodej na dálku) a poskytovatele přeshraničních služeb koncovým spotřebitelům.
  • Dovozní režim určený pro odesílatele zboží, kteří sídlí mimo EU a posílají zboží v hodnotě do 150 EUR.
  • Režim mimo EU určený pro poskytovatele přeshraničních služeb mimo EU koncovému spotřebiteli v EU.

Režim EU v One Stop Shop (OSS) přináší významnou administrativní úlevu všem, kteří sídlí v EU a:

  • prodávají a odesílají zboží do dalších členských států EU koncovým spotřebitelům (dříve „zasílání zboží“), tj. e-shopy,
  • poskytují služby koncovým spotřebitelům v jiných členských státech EU,

DALŠÍ INFORMACE

Výhody systému OSS – režim EU

Odhadem může zavedení OSS v režimu EU vést ke snížení administrativy až o 95 %. Vaši klienti jistě ocení, že při nákupu budou již mít zaúčtovanou správnou DPH, budou tak vědět konečnou cenu a DPH za ně odvedete vy. Další významnou úlevou je skutečnost, že není potřeba zřízení registrace k DPH v každém státě, kam je zboží dodáváno. Další nespornou výhodou je podání jednoho souhrnného přiznání v režimu OSS, které zahrnuje odvod DPH do všech zemí EU z těchto vybraných transakcí. Subjekt navíc zaplatí DPH do všech států v jedné platbě, které poukáže na účet příslušného českého FÚ.

Podrobnosti o čtvrtletních přiznáních

Zdaňovacím obdobím v OSS – režim EU je kalendářní čtvrtletí. V daňovém přiznání se uvádí celková hodnotu všech plnění bez DPH, typ plnění (zboží nebo služby), platná sazba daně daného členského státu spotřeby a příslušná výše DPH, která bude odvedena v daném státě.

Daňové přiznání se podává vždy nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po skončení příslušného zdaňovacího období, tj. kalendářního čtvrtletí. V případě prvního čtvrtletí roku je termín pro podání vždy do 30.4. daného roku. Toto je také termín splatnosti daňové povinnosti. Za povšimnutí stojí skutečnost, že tyto termíny jsou konečné bez ohledu na to, že se jedná třeba o den pracovního klidu.

Role zahraničních správců daně

Na základě podaného přiznání k DPH do OSS finanční správy jednotlivých států zjistí, v jaké výši bude daný subjekt odvádět DPH v tom daném státě. Český správce daně dále poukáže příslušnou část platby daně od daňového subjektu na účet zahraničních finančních úřadů. Správci daně v jednotlivých státech pak už spravují jen část DPH připadající na jejich stát. Případná sdělení, výměry úroků nebo kontroly jsou směřovány z jednotlivých států individuálně přímo daňovým subjektům.

1412

ZAVOLEJTE NÁM

NEBO NÁM NAPIŠTE

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle GDPR

    Jsem Acy, mohu Vám pomoci?